Zájem Čechů o cestování výrazně roste! - říká Michal Tůma, marketingový ředitel cestovní agentury Invia

Letní prázdniny jsou již za námi a my doufáme, že jste si je užili na plné obrátky. Než ale přijde čas, kdy budeme muset oprášit naše zimní bundy a deštníky, musíme si letošní léto nejprve zhodnotit. Jak letní sezonu hodnotí zástupci předních českých poskytovatelů cestovatelských služeb? Kam to letos české turisty a "dovolenkáře" nejvíce táhlo? Odpovědi na tyto otázky zaručeně dostanete v následujících řádcích!

Celá letní sezona se nesla v duchu výrazně vyššího zájmu Čechů o cestování. - říká marketingový ředitel agentury Invia Michal Tůma

"Celá letní sezona se nesla v duchu výrazně vyššího zájmu Čechů o cestování. V režimu First Minute nakoupilo letní dovolenou zhruba o 70 % turistů více. Typickým rysem při nákupu dovolené s předstihem pak byl větší zájem turistů o kvalitnější služby - více než 70 % osob volilo leteckou dopravu, 60 % z cestovatelů si zakoupilo zájezd s all inclusive službami.

Zvýšený zájem však pozorujeme také v případě nákupu dovolené na poslední chvíli. Na stále větší poptávku po cestování reagovaly cestovní kanceláře navýšením kapacit až o pětinu ve srovnání s loňským rokem, Last Minute zájezdy do všech oblíbených destinací tak nebyl problém sehnat, i když cestovatelé musejí samozřejmě občas počítat s drobnými ústupky.

Seznam oblíbených destinací se v létě příliš nezměnil. Tradičně nejpopulárnější je Řecko, následované Chorvatskem a Bulharskem. Po celý rok pak pozorujeme zvyšující se zájem o dovolené v Egyptě, Turecku a Tunisku."

V kurzu byli také letenky za poznáním.

U českých turistů roste zájem také o tradiční evropské destinace, do kterých lidé cestují především za poznáváním místní kultury a památek. "Letošní léto jsme zaznamenali zvýšený zájem především o letenky do evropských měst, jako je Lisabon, Brusel či Amsterdam. V kurzu byly také severská města (Stokholm či Oslo), pozadu již tradičně nezůstal ani anglický Londýn." 

- Jakub Günther, ředitel portálu Letenkujeme.cz

Dařilo se také autobusům RegioJet!

"Léto a období prázdnin jsou jako stvořené pro cestování a projevuje se to samozřejmě zvýšeným zájmem o naše služby. Viditelný nárůst počtu cestujících sledujeme na všech našich mezinárodních linkách, a to bez výjimky. Kvůli zájmu jsme posílili pravidelné linky do Londýna, Budapeště, Berlína či spoje do chorvatských letovisk. Ty provozujeme pouze přes léto. Plné autobusy máme ale také na linkách do Paříže, Amsterdamu, Milána, Říma či Curychu. V prodeji jsou často vidět výkyvy spojené s nějakými hudebními fetivaly, kdy se náhle zvedne zájem o některou z linek. A to nejen v České republice, ale po celé Evropě. Právě za festivaly cestují naši klienti i na dálkových linkách. Stejně tak jsou hodně vytížené naše autobusy do různých turisticky atraktivních míst u nás, jako je třeba Český Krumlov, tak na Slovensku, kde naše cestující lákají především zastávky v Tatrách." - za autobusy RegioJet odpovídá jejich obchodní ředitelka Marcela Lukášková

Nejoblíbenější destinací = Řecko!

"Zatím nejprodávanější destinací na portálu Dovolena.cz je jako každý rok Řecko, podíl na letošním celkovém prodeji je asi 16%. Následuje ho Egypt, Turecko, Španělsko a Bulharsko.

Celkově zájem o letní dovolené u moře u Čechů roste, a to i v těch nejpopulárnějších destinacích. Největší nárůst zájmu jsme zaznamenali o Turecko (cca 50% nárůst oproti 2017), klienti se po slabších letech začali opět vracet také do Egypta a Tuniska.

Mění se především to, co naši klienti od své dovolené očekávají. Častěji vyhledávají letecké zájezdy do hotelů se 4 a 5 hvězdičkami s all inclusive pobyty." -  Eva Sedlmajerová, ředitelka portálu Dovolena.cz

S letenkami od STUDENT AGENCY do přímořských destinací.

"Nejvíce klientů s námi v létě zamířilo do přímořských destinací. Mezi ty nejoblíbenější patří Řecko a jeho ostrovy, Španělsko, Itálie či Bulharsko. Počet klientů v letních měsících každoročně roste. Letiště v bulharské Sofii například díky zájmu turistů patří mezi ty vůbec nejrychleji rostoucí letiště v Evropě (mezi lety 2016 a 2017 se zvýšil počet odbavených cestujících dokonce o jednu třetinu, u pražského letiště Václava Havla to bylo za stejné období asi o 18 %). Letecky se na dovolenou i v Evropě dopravuje stále více lidí, například do motoristy oblíbeného Chorvatska si letos na portálu letenek od STUDENT AGENCY koupilo letenky o pětinu cestujících více než před rokem. Necestují navíc pouze do Záhřebu, letos měli klienti větší zájem například o letenky do přímořského Splitu." - okomentovala letní sezonu obchodní ředitelka STUDENT AGENCY Věra Janičinová

Ať už v létě raději relaxujete na plážích u některého z moří nebo cestujete za poznáváním naší planety na našem portálu "procestujsvet.com" vždy naleznete zajímavé rady a tipy, tak nás nezapomeňte pravidelně sledovat!