Valašské muzeum v přírodě

Znáte město Rožnov pod Radhoštěm? Mezi turisty je známo především díky Valašskému muzeu v přírodě. Jedná se o jeden z největších skanzenů. 

Dělí se na tři části: Dřevěné městečko, Mlýnská dolina a Valašská dědina. Ve všech si můžeme na vlastní kůži vyzkoušet, jak se dříve žilo (nejen) na Valašsku. Pro návštěvu je výhodnější vybrat si letní sezónu. V zimě nejsou zpřistupněny interiéry, což značně ochuzuje celkový zážitek. Otevírací doba je závislá na aktuálním období, proto si ji raději vždy ověřujte na stránkách muzea. Vstup do celého muzea v sezóně stojí 200 korun. Pokud chcete navštívit pouze vybranou část, zaplatíte 80 Kč za Dřevěné městečko či Mlýnskou dolinu a 100 Kč za Valašskou dědinu.

Dřevěné městečko

Nejstarší část muzea je Dřevěné městečko. Bylo otevřeno již v roce 1925. Dominantou je kostel sv. Anny. Ten je kopií bývalého kostela ve Větřkovicích. Vzor v minulosti bohužel vyhořel. U kostela je hřbitov, kterému se říká Valašský Slavín. Jsou zde pohřbeny významné osobnosti kraje, například běžec Emil Zátopek. Narodil se v nedaleké Kopřivnici a zemřel právě v Rožnově pod Radhoštěm.

Ostatní budovy jsou většinou přeneseny z rožnovského náměstí. Jen významné fojtství je kopií domu z Velkých Karlovic.

Mlýnská dolina

V Mlýnské dolině jsou k vidění různé technické stavby, a to především mlýny. Návštěvníci je mohou vidět v provozu

Valašská Dědina

Valašská Dědina je největší část muzea. Najdeme zde více než 70 staveb, které svým různorodým složením vytvářejí dojem skutečné vesnice. Najdeme zde třeba kovárnu, salaš nebo také školu. Ve Valašské dědině se také koná řada folklorních akcí.

Jurkovičova rozhledna

Komu návštěva muzea se nestačí, může si vyšlápnout na nedaleký kopeček a rozhlédnout se do okolí z Jurkovičovy rozhledny. Přístupná je od dubna do října. Základní vstupné stojí 30 korun, snížené pak 15 Kč. Dušan Jurkovič kromě této rozhledny navrhl lázeňské budovy Luhačovicích a známé chaty na Pustevnách, Libušín a Maměnku.

Rožnov má lidem co nabídnout, proto neváhejte a navštivte ho.

Autorka: Karolína Klosová