Semperova opera

Drážďany nabízí nespočet možností poznat místní kulturu. Snad nejvíce naše estetické cítění vydráždí Semperoper - světově proslulý operní dům Gottfrieda Sempera z poloviny 19. století, který se ve městě zprvu jevil jako dobře vychovaný vystudovaný architekt, aby se později stal divokým rebelem drážďanských ulic, později uprchlým.

Divokost však při 45 minutové exkurzi v operním dómu nečekejme. Budeme totiž poznávat interiér novorenesanční stavby italského typu docela poklidně. Budeme obdivovat ozdobné detaily do té doby, než budou naše smysly pohlceny velkolepostí koncertního sálu. Renesanční prvky okolo nás se zde mísí s prvky baroka. 

Na první pohled opera působí jako budova nedávno postavená. Od položení základního kamene zažila mnoho let neklidu stejně jako její pomyslný otec. Roku 1869 doslova vyhořela, o její opětovnou výstavbu se pak postaral Semperův syn Manfred Semper, ale v souladu s otcovými návrhy. Během 2. světové války došlo k poškození Spojeneckým bombardováním a opera čelila své druhé rekonstrukci. Soudruzi z NDR chybu neudělali a v roce 1985 se opera znovu otevřela veřejnosti, byť práce trvaly pomalu postupně od 50. let. Dočkala se i přístaveb pro potřeby Saské státní opery, například zkušebních prostorů.

Když se zeptáme na všechny významné koncertující, bude to vyčerpávající seznam. Za zmínku v první řadě stojí dvojice Richard Wagner a Richard Strauss, jako vůbec první se tu hrál Carl Maria von Weber.

Semperovu operu není těžké nalézt, stojí v centru města poblíž Labe. Pokud jde o naši první návštěvu, je možné, že není poslední. Pokud jde o naši několikátou návštěvu, je dokonce pravděpodobné, že není poslední. Mimochodem, Herr Semper je zodpovědný za mnohé další architektonické skvosty ve městě, toto dobrodružství tak jeho operou teprve začíná.

- Pro náš cestovatelský portál napsal Patrik Bitner