Projďete s námi Malou Fatru

Zvu na výlet všechny horské nadšence, kteří mají chuť zdolat náročnější trasu, ale hledají něco přístupnějšího než náročné alpské ferraty. Sbalte sportovní vybavení a vyrazte se mnou na výlet k našim sousedům Slovákům do Malé Fatry!

Kdy vyrazit?

K výletu doporučuji léto případně podzim, musíte ale brát v potaz, že se v září a říjnu už poměrně brzy stmívá. Na jaře samozřejmě můžete jet také, musíte při tom ovšem počítat s uzavřením území Velkého Rozsutce. Malá Fatra je národní park, jarní uzavírkou tam chrání ohrožené druhy rostlin.

Odkud půjdeme?

Ubytujeme se v Terchové, v rodišti slavného slovenského zbojníka Juraje Jánošíka. Celá vesnice si na něm velmi zakládá, kromě sochy a muzea najdeme jeho odkaz všude možně, jméno figuruje v názvech restaurací či penzionech. Nebudeme je ovšem zkoumat příliš dlouho, musíme brzy na kutě, protože nás čeká náročný turistický den.

Jdeme na to!

Vyrazit musíme hned ráno, přibližně v sedm hodin. Zdá-li se vám to brzy, vzpomeňte si, že ranní ptáče dál doskáče. Chceme-li stihnout všechny vrcholy, které jsem naplánovala, musíme se časnému vstávání statečně postavit čelem.

Vydáme se po zelené turistické značce směrem k rozcestníku Podrozsutec. Zde se protáhneme, vydýcháme a psychicky se připravíme na další cestu. Čeká nás totiž strmé stoupání na Malý Rozsutec. Z počátku se cesta může zdát docela nevinná, jdeme sice prudce do kopce, ale máme pod sebou pevný terén. Nebuďte smutní, postupně bude hůř a hůř. Kousek pod vrcholem se hora doslova sype pod nohama.

Dřina rozhodně stojí za to! Vyškrábeme se na kámen, rozhlédneme se do okolí a uděláme si fajfku u prvního vrcholu. Kdo netrpí závratěmi, nechť spustí nohy z hory a posvačí. Ostatní raději pokračují v cestě, po kamenných schodech k rozcestí Medzirozsutce.

Neváhejme a vyšlápněme si na další vrchol. Malý Rozsutec jsme už zvládli, proč teď nepokořit Velký? Půjdeme po nádherné červené stezce. Potkáme spoustu lidí, Velký Rozsutec je mezi turisty populární. Rozhodně nepočítejte s tím, že si na vrcholu odpočinete v klidu a soukromí. Tamější panoramata ovšem stojí za to. Zajímavý je například pohled na Malý Rozsutec - i když nám předtím dal zabrat, nyní vypadá jako nevinný kopeček.

Z Velkého Rozsutce pokračujeme znovu po červené stezce. Červená barva nás už vlastně povede až do konce výletu. Od rozcestí Medziholie začne být cesta poněkud nudná - nenechte se odradit, díky tomu, jak se kroutí, se nám naskytují další a další nádherné výhledy do údolí.

Síly docházejí, ale my to vydržíme!

Postupně překonáme vrcholy Stoh, Poludňový Gruň, Hromové a Chleb. Z Chlebu už je to jen malý kousek na nejvyšší vrchol Malé Fatry, na Velký Kriváň. Nachází se ve výšce 1 709 metrů nad mořem. Teoreticky by se dalo přes hory pokračovat i dál, červená značka vede až do Strečna, ale to už je jen pro pár jedinců s neúnavnou fyzičkou. My obyčejní jsme skoro mrtví už teď. Proto se raději kousíček vrátíme a necháme se svézt lanovkou zvanou Chleb do údolí Vrátne. Odtud už je to do Terchové, co by kamenem dohodil.

Cílová rovinka

No jo, ale jít po asfaltové cestě pěšky? Poněkud nekomfortní. Na výběr máme dvě možnosti: buď si vypůjčíme koloběžku, nebo počkáme na Terchovský vláčik. Obě varianty vřele doporučuji. Koloběžkový sjezd není nijak náročný, přesto však dost dobrodružný. Terchovský vláčik může vypadat jako obyčejný autovlak, ale není tomu tak. Milá slečna průvodkyně vám k cestě povykládá mnoho vtipných historek týkajících se okolí.

Sláva, nazdar výletu, nezmokli jsme, už jsme tu. Doufám, že se vám cesta líbila!

Napsala Karolína Klosová, autorka blogu kajinblog.cz