Porovnali jsme RegioJet a SC Pendolino Českých drah!

V dnešním speciálním díle našeho magazínu se podíváme na českou a vlastně i trochu slovenskou železnici. Na trase Praha Hl. n. - Poprad, Tatry jsme porovnali dva největší české osobní dopravce na železnici - RegioJet a České Dráhy. V následujících řádcích se Vám tedy pokusíme přiblížit, se kterým dopravcem je výhodnější cestovat!


Business třídou RegioJetu na slovenské hory!

Z Prahy vyrážíme brzy ráno nejvyšší třídou RegioJetu směr Pardubice, Ostrava až do Popradu. Asi deset minut po nástupu nás na palubě vítá stewardka a podává nám vodu, džus a cookies. Vybrat si také můžeme z nabídky denního tisku či časopisů. 

Služby na palubě

Jak už bylo zmíněno, ke každé jízdence hned po nástupu obdržíte vodu, džus a sušenky. V celém vlaku je pak také zdarma připojení k internetu, které nám skvěle fungovalo na mobilním zařízení, při připojení na notebooku se některé obsáhlejší stránky nenačítaly a připojení kolísalo. Ve vlaku je také možnost připojení se na zábavní portál, kde můžete zhlédnout nejrůznější filmy či poslouchat muziku z vlastních či zapůjčených sluchátek.

Po zhruba 20ti minutách dorazila stewardka, aby se zeptala, zda si chceme objednat něco z palubního menu (podobně se takto vracela zhruba každých 30 až 45 minut). A tady se dostáváme k rozhodně největšímu zklamání. Jídlo nebylo studené, nýbrž přímo ledové, což především u řízečků a slaného koláče velmi kazilo chuť. Na druhou stranu musíme vyzvednout nabídku nápojů, které navíc koupíte za ceny nižší než v supermarketu. 

Po vydatných hodech v našem kupé musela zákonitě přijít také první návštěva WC, které se snad všichni cestující obávají nejvíce. Můžu Vás ubezpečit, že časy, kdy jste záchodovou mísou viděli až na koleje a kdy jste se báli čehokoliv dotknout jsou alespoň v RegioJetu pryč. Záchod byl čistý a nechyběl toaletní papír, takže se není čeho obávat.

Celkové hodnocení

S RegioJetem jsme byli velmi spokojení a služby na palubě předčily naše očekávání. Kvalitu trochu sráží nabídka pokrmů, která je oproti konkurence velmi slabá. Každopádně za velmi příznivou cenu v nejvyšší třídě dopravce jsme dostali základní občerstvení, pohodlí, dostatek prostoru a klid ve vlastním kupé, takže si nemáme na co stěžovat!

Za naší redakci udělujeme 8/10.

Zpět domů s vlakem "SuperCity Pendolino".

Zpátky do Prahy vyrážíme za sobotního odpoledne vlakem Českých Drah. Cestujeme druhou třídou, která kupodivu vychází dráž než business třída RegioJetu. Po nástupu nám průvodčí zkontroluje jízdenku (Tady se na chvíli zastavím, ve vlaku, jako je Pendolino, které je navíc místenkové, bych očekával propracovanější systém evidence pasažérů. Bylo totiž trochu obtěžující poslouchat každou zastávku, a že jich nebylo málo, křičení průvodčího na celý vagon, zda někdo náhodou nepřistoupil... Ale to už jsou jen detaily.) a podává nám také vodu Rajec. 

Služby na palubě

Zdarma jsme tedy k jízdence dostali neperlivou vodu. Další občerstvení si můžete objednat v minibaru, který zhruba každou hodinu projížděl vagonem, při návštěvě jídelního vozu nebo přes palubní portál, na který se lze na Vašich chytrých zařízeních připojit. Na rozdíl od RegioJetu, ve kterém při naší cestě portál nefungoval, palubní portál Českých Drah šlapal jako švýcarské hodinky. Přes kvalitní Wifi síť jsem si na svém notebooku připomenul mojí oblíbenou komedii "Johny English" v hlavní roli s Rowanem Atkinsonem, která se mimochodem letos dočká svého třetího pokračování :) . 

Nabídka jídelního vozu ČD byla o poznání lepší než v RegioJetu. Objednat si můžete třeba svíčkovou, palačinky či guláš. Pokrmy navíc nejsou studené nebo dokonce ledové jako ve vlacích Radima Jančury. 

Záchody mě naopak mírně zklamali. Budu se opakovat, ale ve vlaku, jako je Pendolino (tedy vlajková loď národního podniku), bych prostě čekal víc. Situaci alespoň mírně zachraňují ubrousky, které si můžete položit na záchodovou mísu.

Celkové hodnocení

Musím říct, že mě Pendolino, i přes některé nedokonalosti, příjemně překvapilo. Při připravování srovnání jsem předpokládal, že se jasným vítězem stane RegioJet, což se ovšem nepotvrdilo.

Za naší redakci udělujeme 8,5/10.

Závěr

Jakou společnost tedy na Vaší další cestě tedy zvolit? Odpovědět si budete muset sami... Nemůžu totiž jednoznačně říct, kterého dopravce doporučuji. Pokud chcete lepší cenu a džus se sušenkami zdarma, volil bych RegioJet. Pokud hledáte větší komfort a lepší nabídku občerstvení cestoval bych vlakem SuperCity.


*Zdroj fotografií: RegioJet.cz a Pixabay