Pojedeme vlakem nebo autobusem?

Vybrali jste si krásné místo pro strávení dovolené, zařídili si fajn nocleh (či jste alespoň zkontrolovali, jestli spacák přežil poslední výlet) a teď řešíte, jak budete cestovat. Letadlem se nedostanete, auto zavrhujete po dlouhé hádce, kdo bude řídit. Zbývá autobus nebo vlak. Který dopravní prostředek je lepší?

Je libo trochu osobního prostoru?

Když pomyslím na dlouhou cestu autobusem, okamžitě si vybavím nekonečnou cestu z Londýna. Za dvaceti dvou hodinovou cestu jsem skoro nezamhouřila oči, bolela mě záda a od nich později i hlava, nohy trpěly ještě několik dalších dní. Z hlediska pohodlnosti jasně vítězí vlak. Ano, v dnešní době jsou již autobusové sedačky měkké, polohovatelné a je kolem nich trocha místa. Mohou se však někdy vyrovnat vlaku, ve kterém se můžete libovolně procházet a při troše štěstí se na sedadle trochu natáhnout? Další nesmírnou výhodou jsou toalety - ač mám na vlakové toalety několik ne zrovna milých vzpomínek, oproti autobusovým nejsou nijak omezovány. Záchod v autobusech bývá většinou jen pro "nouzové situace". Neznám nic horšího než nekonečné čekání na benzínku!

S cenou to ale může být trochu jinak...

S cenou za jízdenky jednoznačně vítězí autobusy, jsou levnější. Čím více se budete snažit, tím lacinější jízdenku seženete - chce to jen trávit trochu času na internetu. Vlaky jsou drahé, to je jasná známá věc a s vlaky v zahraničí je to ještě horší. Výjimkou by byl pouze případ, že byste cestovali v početnější skupině; na ty se ve vlacích vztahuje zajímavá sleva.

Vlaky jsou omezené!

Zatímco cesty jsou všude, s kolejemi už to tak slavné není, tudíž se vlakem nedostaneme úplně všude. A tam, kam se dostaneme, jedeme zbytečnou oklikou.

Tak co?

Osobně mám mnohem radši vlaky. Kam mohu, tam jimi jezdím, nepůsobí-li to příliš velké komplikace. Konečné rozhodnutí ovšem mnohem více záleží na dané situaci, cílové destinaci, návazností spojů atd., což určitě zvládnete posoudit sami. Mám ale jeden speciální tip:

Zájezdy cestu zjednoduší

Za sebe samotnou můžu jako skvělý způsob dopravy doporučit organizované zájezdy. Nezdá se vám to? Raději trávíte dovolenou po svém, nechcete, aby vám ji někdo organizoval? Nevadí! Spousta zájezdů je stavěná tak, že se společného programu vůbec nemusíte účastnit. Zneužijete pouze zájezdového autobusu. Je to fajn - jede přesně tam, kam potřebujete. Než se tedy někam vydáte, omrkněte stránky cestovek, zda něco náhodou nenabízí. Je to opravdu výborná pomoc.


Autorka: Karolína Klosová, www.kajinblog.cz