Na výlet do Frýdku-Místku

Frýdek-Místek se nachází na severovýchodě České republiky. Žije v něm přes 56 000 obyvatel. Uprostřed protéká řeka Ostravice, oddělující Moravu a Slezsko. Název často stává terčem podivení. Proč se Frýdek-Místek jmenuje zrovna takto? Nejen to se dozvíte v dnešním článku.

Založení města

V závěti olomouckého biskupa Bruna ze Schauenburgu, se mluví o osadě jménem Friedeberg. Vznikla ve třináctém století a ležela tam, kde se dnes nachází Místek. Na území Frýdku začali lidé obývat až o století později. S Místkem neměli mnoho a mnoho let společného víc, než řeku.

K ochraně Frýdku (tedy Friedecku), který byl součástí těšínského panství, byl postaven hrad. Hrad byl později přestavěn na zámek. V sedmnáctém století vyhořel, v osmnáctém znovu zrekonstruován. Tehdy získal takovou podobu, v jaké ho známe dnes. Od roku 1918 je zámek majetkem státu.

V roce 1943 došlo ke spojení měst (a připojení několika obcí) - Frýdek a Místek už od té doby nejsou dvě různá města, nýbrž pouze dvě městské části. Tenkrát mělo nové město jednoduchý název: Frýdek. Některým se to samozřejmě vůbec nelíbilo, proto se pojmenování o dvanáct let později změnilo.

Tip na výlet pro milovníky historie

 Kdybyste ze náhodou byli a toužili se z historie města a okolí dozvědět co nejvíce, určitě frýdecký zámek navštivte. Každou celou hodinu se můžete s průvodcem či průvodkyní vydat na zámecký okruh. Hned na začátku vám dokážou, že byl zámek kdysi kamenný hrad - zavedou vás k místu, kde schválně není omítka a nechají vás sáhnout na kamennou zeď. Dále si na zámku můžete prohlédnout expozici Beskydy - příroda a lidé a Frýdek a Místek, jestli žerete historii, určitě je navštivte. Kromě nich jsou i putovní výstavy.

Frýdek-Místek se nachází na severovýchodě České republiky. Žije v něm přes 56 000 obyvatel. Uprostřed protéká řeka Ostravice, oddělující Moravu a Slezsko. Název často stává terčem podivení. Proč se Frýdek-Místek jmenuje zrovna takto? Nejen to se dozvíte v dnešním článku.

Založení města

Jako každé místo i frýdecký zámek má svého ducha. Je jim Jiří z Oppersdorfu, jenž v 17. století vlastnil zdejší panství. Odsouzen ke strašení je údajně za utlačování měšťanů. Jedna paní průvodkyně povídala o podezřelém zavíraní dveří, rozsvěcování světel a podobně. Kromě ní nebyl nikdo přítomen, takže... Jiříku, nezlob!

Nebo byste raději sportovali?

Frýdek-Místek vám nabídne spoustu možností! Jednou z nich samozřejmě je vyrazit do Beskyd. Jste-li trocho náročnější sportovci, můžete se zúčastnit extrémních závodů Lysá hora 24 nebo Beskydská sedmička. Přímo ve Frýdku-Místku a těsném okolí se dá pohodlně jezdit na kole. Vede jim cyklostezka spojující Ostravu s horami, po různých cyklostezkách a cestách jsou navíc značeny cyklistické okruhy - Frýdecký, Místecký, Skalický.

Milovníci kolečkových bruslí či koloběžek určitě ocení cyklostezku kolem přehrady Olešná. Jeden okruh má zhruba 4,5 km. Sportovci mají mnoho možností odpočinku na lavičkách či v hospůdkách. Při tom mají nádherný výhled na Beskydy. Na Olešné si najdou svoje i plavci. Aquapark Olešná má venkovní i kryté bazény, takže se vůbec nemusíte bát špatného počasí. V létě Olešná nabízí také možnost zapůjčení rodinných šlapadel či hraní pentanqu.

Od září do března si můžete zabruslit v hale Polárka. Nemáte brusle? Nevadí, rádi vám je za drobný poplatek zapůjčí.

A co tam máte z kultury? 

 Kino? Divadlo? Koncert? Žádný problém! KulturaFM nabízí bohatý program, stačí si vybrat. Kdo chce cíleně za hudbou, měl by přijet ve druhé polovině června. Tehdy se konají dva velké festivaly: Mezinárodní folklorní festival a multižánrový Sweetsen fest. Oba jsou velmi výjimečné, organizovány velmi pečlivě, uspokojí každou po hudbě toužící duši!

Takže přijedete?

Do Frýdku-Místku se pohodlně dostanete vlakem i autobusem, k přesunů v rámci města můžete využít MHD. Jezdí všude a jedna jízda stojí pouhých deset korun. K odpočinku si můžete vybrat z řady kaváren a parků. Shopaholici ocení obchodní centrum Frýda. Ve Frýdku-Místku si prostě přijde na své úplně každý!

Napsala Karolína Klosová - autorka blogu www.kajinblog.cz