Jednodušší vyhledávání vlaků? České Dráhy sjednotí názvy svých spojů!

Také Vám různorodé pojmenování vlaků jezdící po jedné trase občas zamotalo hlavu? Tento problém alespoň částečně vyřeší nový jízdní řád vlaků Českých Drah pro rok 2019. Národní podnik se totiž chystá navázat na jednotné názvy spojů, které již dříve zavedl například pro trasu Praha -Cheb/Mnichov.

"Roční provoz některých linek a vlaků s novým jednotným označením se nám osvědčil. Ověřili jsme si, že zákazníkům pomáhá v orientaci v jízdních řádech i na stanicích při nástupu do samotné soupravy. Cestující si také zvykají na jednotnou kvalitu, která je se jménem konkrétní linky, tedy vlastně našeho produktu, spojena a na trati, kde je zavedeno více spojů, vyhledávají svůj spoj právě podle jednotného pojmenování," vysvětluje důvody dalšího rozšíření jednotných názvů linek Michal Štěpán, člen představenstva a náměstek generálního ředitele Českých drah pro obchod.

Dobře tento systém funguje u vlaků SC Pendolino na lince Praha - Ostrava/Bohumín nebo u již zmíněného "Západního expresu". 

"Tyto linky jezdí v pravidelných intervalech po jedné až dvou hodinách. Cestující při tak hustém provozu, jednotných soupravách a službách přestávají rozlišovat jednotlivé vlaky po jménech. Ta měla smysl v dobách, kdy jezdilo na většině tratí jen několik málo rychlíků nebo expresů za celý den. Například z Prahy na jih Čech jezdilo ještě v roce 1990 jen 6 rychlíků a expresů denně, takže expres Vindobona zde byl skutečným pojmem, který vybočoval svou kvalitou, rychlostí i počtem zastávek ze všech ostatních vlaků. Ale dnes jezdí z Prahy do Vídně stejně kvalitní a rychlé railjety každé dvě hodiny a málokdo dnes ví, jak se jednotlivé vlaky jmenují. Lidem tak mnohem více při cestování pomůže jednotné jméno. Pro všechny spojení do Vídně jsme se proto rozhodli vrátit tradiční a legendární pojmenování Vindobona," vysvětluje Michal Štěpán důvody změn v pojmenování vlaků v uplynulých letech. 

Jízdní řád pro rok 2019 čítá celkem 609 dálkových vlaků s 62 různými pojmenováními. Doufejme tedy, že se orientace ve vlacích národního dopravce díky změnám zase o něco ulehčí.