Drážďany nejsou jen o nákupech

Nedá se říci, že by Drážďany nikdo neznal. Většina Čechů je ale využívá především kvůli nákupům cenově dostupných a přitom mnohem kvalitnějších produktů, než seženou u nás. Drážďany ale nejsou jen o obchodních centrech, ale také o řadě památek nebo tolik známých vánočních či jarních trzích.

Cestou necestou k našim sousedům

Dresden neboli Drážďany jsou krásné město u našich německých sousedů. Velkou výhodou je jejich dostupnost. Z Prahy jste tam autem za dobrou hodinku a půl, což není vůbec špatné. Samozřejmě člověk musí na našich dálnicích počítat s nějakým tím zdržením, ale to není nic hrozného. Pokud se do Drážďan chystáte v nejbližší době autem z Prahy, pak jen počítejte s tím že na začátku D8 je zúžení. To by vás ale moc zdržet nemělo.

Co se týče parkování v Drážďanech, záleží, kam přesně směřujete. Nicméně ať už jedete na nákupy nebo chodit po městě, není nic jednoduššího než využít placeného parkování v obchodních centrech. Většinou vás to vyjde kolem 5 EUR za celý den, což není tolik a navíc parkoviště je hlídané a pod střechou.

Auto ale není jediný způsob jak se do tohoto krásného města dostat. V úvahu totiž připadá také vlak nebo autobus. Autobus ze všech možností vychází asi nejlevněji. Jízdenky do Dráždaň můžete rezervovat zde! Cesta vyjde na takových 700 až 800 Kč tam i zpět. Pokud se ale podíváte po slevových portálech, můžete využít různých zájezdů s cenou už od 300 Kč i s dopravou, a to už se vyplatí. Zpáteční jízdenka na vlak vás vyjde na přibližně 1 000 Kč.

Profláknutý PRIMARK

Je asi nemožné abyste o tomhle obchodu ještě neslyšeli. PRIMARK je jeden z nejznámějších zahraničních obchodů v České republice. Češi si ho oblíbili především kvůli velkému výběru a nízkým cenám. Musím potvrdit, že tam s velkou oblibou nakupujeme džíny za krásných 8 EUR a trička kolem 2 EUR. Mám pro vás ale jednu radu: pokud nechcete být z PRIMARKU znechuceni, navštivte ho ideálně ve všední den a v nějakém obyčejném období. Nejhorší co totiž můžete udělat je návštěva v sobotu v období vánočních trhů. V takové době totiž narazíte na davy lidi, sotva projdete uličkou, oblečení bude stejně tak přebrané, že si ani nevyberete a navíc vám to vezme všechny síly a iluzi o slušnosti lidí. V období před Vánoci navíc počítejte s tím, že si v PRIMARKU ani neuvědomíte, že jste vlastně v Německu, jelikož ze všech koutů uslyšíte češtinu. Například loni jsme v PRIMARKU byli během července ve všední den a byl tam nádherný klid. Dokonce jsme mohli využít i kabinky, ke kterým jinak vede fronta přes tři patra. A o tom, že si člověk mohl v klidu vybírat, bez toho aby se mu tam pořád někdo cpal ani nemluvě. Pokud tedy vyrážíte do Německa za nákupy, zvolte ideálně nějaké klidné období.

Jiná strana města

Jak už jsem ale psala Drážďany nejsou jen o nákupech. Samo o sobě jde o velice pěkné město, kde je řada krásných památek. Čeká na vás například známý Zwinger, kde momentálně najdete hned několik muzeí. Krásná je ale také Semperova opera (Semperoper) nebo vyhlídka z Brühlovi terasy.

Co musím rozhodně doporučit jsou místní Vánoční trhy. Mezi turisty jsou nejznámější ty na náměstí Altmark. Ano jsou opravdu krásné, mají tu moc dobrý svařák, který vám navíc prodají v pamětním hrníčku, ale jsou tu mraky lidí. Další, takové menší, ale hodně využívané jsou trhy na ulici Prager Strasse. Tahle ulice totiž vede od nádraží až k proslulému Primarku, takže tu projde skutečně hodně lidí. Tady jsou trhy také pěkné, ale s těmi na Altmarku se rovnat skutečně nemohou.

Minulý rok jsme se rozhodli podívat se i na jinou část města a dorazili jsme ke skutečně nádherným vánočním trhům, které nám vyrazily dech. Tyto trhy jsou na druhé straně města za řekou, ale kdo nebude vědět co s časem, určitě by je měl navštívit. Trhy se jmenují Augustusmarkt a najdete je ve čtvrti Neustadt. Pokud máte hodně času, dojdete k nim skrz město bez problémů i pěšky, ale případě k nim jede přímo od nádraží (nebo Primarku) tramvaj. Tyhle trhy jsou opravdu moc povedené a navíc zde nenarazíte na moc turistů, ale spíše na místní obyvatele. To má potom úplně jinou atmosféru.

Jarní trhy

Velkou událostí na náměstí Altmark jsou také jarní trhy. Jen se nenechte zmást. V Německu totiž tyto trhy začínají až koncem dubna, nikoli s příchodem Velikonoc. Pro změnu ale trvají až do konce května, takže na jejich návštěvu máte poměrně hodně času. Pokud byste si ale do Drážďan chtěli udělat výlet na Velikonoce, každoročně se zde pořádá Velikonoční veletrh na místním výstavišti, který je spojen s obrovskou výstavou orchidejí.

Malá rada na závěr

Naši němečtí sousedé jsou, co se týče práce, trochu dál než my. To znamená, že v neděli a o státních svátcích u nich budete jen těžko hledat otevřený obchod. Pokud si tedy plánujete spojit výlet do Drážďan s nákupy, naplánujte si to raději na sobotu nebo všední den.